Ieteikumi mājokļa labiekārtošanā, ja ģimenē aug bērni
Par dzīvokļa labiekārtošanu vajadzētu sākt domāt jau brīdi, kad tiek plānots ģimenes pieaugums. Jāpiedomā par viengabalainu, ērti kopjamu grīdas segumu, drošām un stabilām mēbelēm, kas viegli transformējamas, bērniem augot, kā arī jāieplāno papildu vieta bērnu rotaļām un vēlāk arī mācībām. Iepērkoties jāpievērš lielāka uzmanība interjera priekšmeta praktiskajai, ne estētiskajai pusei, un lieku reizi jāpārliecinās par tās drošību un piemērotību mājoklī, kur uzturēsies mazi bērni. Šajā rakstā uzzināsiet, kas jāņem vērā, iekārtojot mājokli tā, lai bērniem tur uzturēties būtu droši, mājīgi un komfortabli.
Mūsdienu tehnoloģiskie risinājumi
Bērni ir mūsu prieks un acuraugs, tāpēc vecāki vienmēr vēlas iekārtot mājokli tā, lai bērns tajā justos ērti un patīkami. Ir ļoti rūpīgi jāapdomā tas kā iekārtot mājokli, it īpaši, ja bērns ir tajā vecumā, kad viņš vēl visu tikai iepazīst un var piekļūt ikvienai vietai. Ir jāsaprot, ka mazajiem ir milzīga vēlme izzināt mājokli, tāpēc viņi bieži vien dodas pat uz tādām dzīvokļa vietām, kurās jūs nevēlieties, lai viņš dotos, jo ir iespējams savainoties.
Dažādi slēdži, rozetes – to visu bērni ļoti veikli aptausta, kad pārvietotas pa dzīvokli. Piedomājot pie tā, kā iekārtots mājoklis, noteikti ņem vērā to, lai bērnam nebūtu viegli piekļūt dažādiem slēdžiem istabās. Mūsdienās tam ir izdomāti dažādi risinājumi, piemēram, ir iespējams pievienot pie kontaktligzdas vāciņu, kas neļaus bērnam pieskarties kontaktam. Tāpat ir iespējams arī iegādāties tādus slēdžus, kuri ir izstrādāti tā, lai bērns nevarētu tajos iebāzt pirkstus – tajos var ievietot tikai atbilstošu kontaktdakšu. Mūsdienās viedās tehnoloģijas straujiem soļiem ienāk mūsu ikdienā. Piemēram, ir iespējams iegādāties tādas tehnoloģijas, kas atpazīst lietotāju pēc tā pirkstu nospiedumiem. Piemēram, ja jūs iestatiet, ka gludekli var ieslēgt tikai ar jūsu pirkstu nospiedumiem, tad bērns nevarēs patvaļīgi ieslēgt šādas ierīces.
Vēl viena noderīga tehnoloģija mūsdienās ir tāda, ka vecākiem ir iespējams kontrolēt, kurā brīdī dators un televizors ieslēdzas un kurā izslēdzas. Piemēram, vecāks var ieprogrammēt, ka televizors ieslēdzas tikai 18:00. Tas būs noderīgi tiem vecākiem, kuri darbā ir ilgāk nekā bērni skolā, tāpēc viņi nespēj nokontrolēt, vai bērns pilda mājasdarbus vai arī nē. Savukārt ar šādu viedo sistēmu varēsi neuztraukties, ka bērni mājasdarbu vietā dara kaut ko citu.
Mūsdienu tehnoloģiskie risinājumi ir patiešām noderīgi. Piemēram, ir iespējams slēdžos ir iespējams ievietot lampiņas, kuras darbosies ar kustību sensoru palīdzību. Ja, piemēram, bērns nakts vidū izdomās doties uz labierīcībām, tad viņš redzēs ceļu uz turieni un nepaklups. Šī iespēja ir lieliska, jo parūpēsies par bērna drošību.
Ērti kopjamas virsmas
Iegādājoties virtuves virsmu, ēdamgaldu vai rakstāmgaldu, vienmēr jāpārliecinās, ka tā virsma ir gana ērti un ātri kopjama. Jāņem vērā, ka, bērniem augot, visas virsmas tiks izmantotas pastiprinātā režīmā. Bieži vien visvairāk sadzīvē cieš tieši ēdamgalds, jo tiek izmantots visiem mērķiem – pie tā zīmē, mācās, ietur maltītes, tāpēc īpaši vajadzētu piedomāt pie tā, lai virsma ir ērti kopjama un atjaunojama.
Stabilas un viegli transfomējamas mēbeles
Šis nebūs tas gadījums, kad iegādāties greznas un izsmalcinātas mēbeles, tā vietā jādod priekšroka praktiskām, stabilām un drošām mēbelēm. Jāatceras, ka, bērnam augot, krāsies arī drēbes, kas kļuvušas par mazu, un rotaļlietas, kas vairs neinteresē, tādēļ jādod priekšroka mēbelēm ar papildus nodalījumiem mantu glabāšanai.
Pirms iegādāties mēbeles noteikti jāpārliecinās par to, vai tām nav asu stūru, pret ko bērni spēlējoties varētu sasisties, pārāk daudz sīku detaļu, ko varētu nomontēt, un vai to virsmu būs viegli atjaunot, ja bērni to, piemēram, apzīmēs. Tāpat jāizvēlas stabilas mēbeles, kuru pamatni nav tik viegli izkustināt un lieku reizi jāpārbauda mēbeļu stiprinājumi, jāizvairās no visām asām detaļām un izvirzītajām skrūvēm vai stiprinājumiem. Asi galdu un plauktu (īpaši, ja izgatavoti no stikla, metāla un citiem materiāliem), kā arī kamīnu stūri un malas ir jānosedz ar speciāli paredzētiem aizsargiem vai kādu citu mīkstu materiālu, piemēram, segu. Salīdzinoši lēti risinājumi ir atrodami būvniecības preču veikalos, kur konsultants palīdzēs, ja izstāstīsiet, kādu virsmu, stūri vai malu vēlaties nosegt.
Mēbeles, televizors un citi smagi priekšmeti
Bērnam kādā brīdī var sākt šķist interesanti rāpties uz mēbelēm, kāpt uz plauktiem un stiepties pēc citām smagām iekārtām. Tāpēc ir ļoti svarīgi visus skapjus, televizoru, kumodes, plauktus un citas mēbeles, kas var apgāzties, piestiprināt pie sienas.
Atvilktnes, skapji, durvis un logi
Bērni var gūt traumas, nejauši ieverot durvīs, logos vai atvilktnēs pirkstus. No tā pasargās durvju spraugu aizsegi, atvilktņu, logu un durvju fiksatori vai bloķētāji. Tos var meklēt, piemēram, būvniecības preču veikalos, vai tikpat labi izmantot stingru gumiju vai plastmasas savilcējus.
Plaukti
Ja ģimenē aug mazi bērni, vienmēr vajadzētu padomāt par to, ko un kur glabājam, piemēram, tīrīšanas līdzekļus un citas bīstamas preces. Jāatceras, ka mazi bērni ir ļoti zinātkāri un mēģina iepazīt pasauli visos iespējamos veidos, visu skapīšu durvis tiks virinātas pa vairākām reizēm, un spilgtais tīrīšanas līdzekļa iepakojums var piesaistīt mazā rakara uzmanību. Tāpēc, ja mājās ir bērni, rūpīgi jāpiedomā par plauktu iekārtošanu, vislabāk izvēlēties plauktus, kas pēc iespējas augstāk stiprināmi pie sienām. Visas veselībai bīstamās ķīmiskās un sadzīviskās preces noteikti būtu jāglabā pašos augstākajos plauktos, iepriekš izmērot, vai bērni tiem, pat pakāpjoties uz krēsla, nevarētu piekļūt.
Žalūzijas
Grezni aizkari, kas nokarājas līdz grīdai, šajā gadījumā būtu jāaizmirst, daudz praktiskāk ir izvēlēties, piemēram, rullo žalūzijas, kas lieliski regulēs telpas apgaismojumu un – kas svarīgi – to konstrukcija izvietota gana augstu, lai būtu maziem bērniem nesasniedzama. Turklāt žalūzijas ir lielisks logu noformējuma variants arī bērnistabai, jo tieši tajā bērni parasti pavada visvairāk laika – rotaļājoties, mācoties un guļot diendusu.
Jāatceras, ka tieši diendusas laiks ir mazajiem ļoti svarīgs, tāpēc telpai jānodrošina arī kvalitatīva gaismas izolācija.
Viengabalaini grīdas klājumi
Nevajadzētu izmantot grūti kopjamus grīdas seguma materiālus, ja istabās ir plānots paklājs, tad tam ir jābūt lielam, no viena telpas stūra līdz otram, un tumšās tonalitātēs. Jo gaišāks būs paklājs, jo ilgāku laiku pavadīsiet, to kopjot. Tāpat telpu interjerā noteikti nevajadzētu izvēlēties izvietot vairākus mazus paklājus, jāņem vērā, ka bērni mājās pavadīs lielāko daļu sava laika, sevišķi, ja mazulis tikai knapi sācis spert savus pirmos soļus, vairāki telpā izvietoti paklāji var tikai traucēt un, protams, var izraisīt arī mazuļa paklupšanu un sasišanos.
Norobežojiet bīstamās zonas
Novērsiet mazuļa piekļuvi potenciāli bīstamai zonai, piemēram, kāpnēm, balkonam, terasei, krāsnij, kamīnam. Lai to izdarītu, šajās vietās ierīko drošības vārtiņus, kurus var izmantot arī durvīs, lai neļautu bērnam izkļūt no telpas nepieskatītam. Atcerieties, ka kāpnes jānorobežo no abām pusēm. Tāpat pārliecinieties, lai zem palodzēm nav mēbeļu, uz kurām bērns var uzkāpt.
Bērna guļvieta
Ir svarīgi, lai gultas režģi būtu droši nostiprināti, matracis nedrīkst būt pārāk mīksts, gultiņa jāiekārto bez spilvena, segai jābūt siltai un vieglai, neapklāj gultiņu ar aizkariem, jo tas traucē gaisa plūsmai. Nedrīkst bērna gultiņā turēt mīkstās rotaļlietas, dvieļus un citus priekšmetus, ko mazulis sev var uzvilkt virsū. Vērts iegaumēt – guļot vienā gultā ar zīdaini, pastāv paaugstināts nosmakšanas un nospiešanas risks.