Kā izvēlēties krāsu interjeram
Tas, kādas krāsas izvēlēlamies telpas sienām un interjera priekšmetiem, ne vien norāda uz mūsu gaimes izjūtu, bet arī, ietekmē mājokļa iemītnieku labsajūtu un emocionālo stāvokli, atrodoties konkrētajā telpā. Tas nozīmē, ka krāsu izvēlē jāņem vērā arī noskaņa un oma, kāu vēlamies telpā gūt.
Kā mēs uztveram krāsu?
Kaut arī liekas, ka izvēlēties krāsu mājoklim nav sarežģīti, īpaši, bieži vien pietrūkst zināšanu par krāsu psiholoģisko ietekmi un to darbību interjerā. Pētījumi rāda, ka cilvēku reakcijas uz konkrētu toņu paleti ir diezgan tipiskas.
Piemēram, zaļa krāsa bērnus uzbudina, jo iespējams, bērna istaba ir zaļā krāsā, bet viņš vairāk dabū uzbudinošās sarkanās pretkrāsas ietekmi.
Pieaugušajiem jāvadās pēc savām izjūtām, jo tā krāsa, kas mums patīk, padara mūs veselīgus. Tas nozīmē, ka pirmkārt, koplietojamās telpās jākonsultējas ar visiem mājokļa iemītniekiem, lai atrastu visiem piemērotu toni, otrkārt, nevajag ņemt vērā draugu ieteikumus vai jaunākās modes tendences. Tikai telpa, kas patiešām patīk mums pašiem, veicina veselību, dzīvesprieku un vēlmi darboties.
Kā krāsas mūs ietekmē
Krāsu aplim krāsu toņi pāriet no viena otrā. Piemēram, sarkanais vai tā pretkrāsa – zaļā var būt siltā vai vēsā tonī no tā, uz kuru pusi tā krāsu aplī atrodas. Visas krāsas aplī uz zilo pusi ir vēsākas, bet uz dzelteno – siltākas.
Aukstas krāsas rada miera un sastinguma sajūtu, arī asociācijas ar sniegu un ledu. Par visaukstāko uzskatāms maksimāli piesātināts zilais tonis. Siltas krāsas – dzeltenie, oranžie un sārtie toņi – rada saulainuma un uguns sajūtu.
Uzbudinošās krāsas, pie kurām pieskaitāmi piesātināti sarkanie toņi stimulē nervu sistēmas darbību, aktivizē, kā arī paaugstina asinsspiedienu, tādēļ tās neiesaka ar hipertensijas slimniekiem. Mierīgas krāsas – zilie, zaļie un zilzaļie toņi. Iedveš mieru, rada dziļuma un svaiguma sajūtu. Arī neitrālie toņi – visu nokrāsu un piesātinājuma pelēkie.
Gaišas krāsas un smalkie pasteļtoņi, ko iegūst, baltajam piejaucot tikai nedaudz krāsas pigmenta, vizuāli paplašina telpu, rada viegluma, gaisīguma un caurspīdīguma sajūtu. Tā iedveš mieru un uzticību un ļauj atslābināties. Tumšas krāsas, ko iegūst, pamattonim piejaucot melno krāsu, vizuāli sašaurina telpu, piešķir tai svarīgu, nopietnu izskatu un rada smagnēju sajūtu. Saskaņojot tumšos un gaišos toņus, visvieglāk radīt kontrastainību un izcelt objektus.
Bālas krāsas – visgaišākie pasteļtoņi. Sastāv no ļoti daudz baltās krāsas ar minimālu pigmenta piejaukumu, nav piesātināti, tāpēc rada romantisku noskaņojumu. Bālie toņi (ziloņkaula, gaiši zilais vai rozā) rada maiguma sajūtu. Nomierina nervu sistēmu, tāpēc bieži tiek izmantoti interjerā.
Spilgtas krāsas gandrīz nesatur balto un melno pigmentu, tās, piemēram, zilā, sarkanā, oranžā un dzeltenā, uzmundrina, iedvesmo, un priecē.
Kā krāsa ietekmē telpu
Melnā joprojām ir modes krāsa, tomēr bieži vien tā izskatās garlaicīga un neinteresanta, tādēļ šādas izvēles gadījumā īpaša uzmanība jāpievērš apgaismojuma un mēbeļu izvēlei.
Viegla, mūsdienīga ir baltā krāsa, kas visu apvieno, ir neitrāla un labi sadzvo ar jebkuru citu krāsu. Starp citu, arī baltajam var būt gan vēsi, gan silti toņi, kas piešķir telpai dažādas noskaņas. Tomēr arī šī krāsa viena ir garlaicīga, tādēļ ieteicama kombinācijā ar citiem toņiem.
Lemjot par labu krāsainam interjeram, ieteicams izvēlēties kādu priekšmetu, no kura sākt. Piemēram, ja patīk zila vanna, tad tieši zilais arī noteiks sienu un grīdas krāsu un to, kādam jābūt interjeram.
Jāņem vērā, ka jo siena ir aktīvākā krāsā, jo vairāk jāpievērš uzmanība tam, kas šajā telpā tiks ievietots. Uz baltas sienas jebkuras krāsas priekšmets izskatīsies labi, bet, piemēram, uz zaļa fona būs jāpiedomā, kas varētu piestāvēt.
Apvienojot dažādus krāsu toņus, katra nākamā, ko plānojat iekļaut krāsu gammā, rūpīgi jāpārbauda krāsu paraugu katalogā, lai saprastu, vai tā patiešām iederēsies konkrētajā vietā un “sadzīvos” ar jau esošajiem toņiem.
Svītras virsmu krāsojumā spēj vizuāli mainīt telpas dimensijas, – vertikālas līnijas vizuāli paaugstinās griestus, bet horizontālas – paplašinās telpu.
Lai telpu vizuāli paplašinātu, to var panākt, piemēram, ar krāsu svītrām. Vertikāli uz augšu vērstas griestus it kā pacels uz augšu; horizontālas – telpu paplašinās. Telpu palielina arī zilie, dūmakainie toņi, saplūstošas kontūras, kas rada tāluma perspektīvu. Taču, ja pēc tam telpa tiks piepildīta ar daudziem priekšmetiem, šis efekts pazudīs. Ne vienmēr gan telpas nepieciešams vizuāli palielināt, jo arī mazas telpas bieži vien ir jaukas un mājīgas.
Ja logi telpā ir vērsti uz ziemeļu pusi, telpā jau valda vēsa noskaņa, tāpēc jāizvēlas krāsas no silto toņu gammas. Turpretī, ja visi logi ir uz dienvidiem, turklāt ir lieli, telpu atvēsinātu zilie un citi vēsie toņi.
Kas jāņem vērā iepērkoties
Pēc remonta nereti izrādās, ka skats krietni vien atšķiras no iecerētā. Izvēloties krāsu pēc veikalos pieejamajām paraugu paletēm, jāņem vērā, ka uz sienas krāsa var izskatīties savādāk! iespējams iegādāties īpašas lapiņas ar numurētiem krāsu paraugiem un mājās pārliecināties, kā izvēlētais tonis izskatās uz vietas. Ideālā gadījumā ieteicams atrast lielu papīra gabalu iecerētajā tonī un pavērot, vai gaidītais atbilst iedomātajam. Piemēram, ja esat vienojušies, ka sienām vajadzētu būt noteiktā tonī, tad krāsas skalā jāizvēlas par diviem toņiem gaišāka krāsa.
Lai nebūtu sarūgtinājuma, labāk nepažēlot naudu, palūgt veikalā notonēt puslitra apjomā krāsu un nokrāsot lielāku laukumu divās kārtās. Iespējams, košā krāsa, kas ļoti patika paraudziņā, istabā var izrādīties par spilgtu. Lielā plaknē krāsa iekštelpā būs ievērojami spilgtāka un tādēļ arī nomācošāka. Tas ir ļoti būtiski, lai ne vien krāsa pati par sevi būtu skaista, bet arī labi izskatītos konkrētajā interjerā.
Bez tam nepieciešams arī novērtēt, kā krāsas izskatās dienas apgaismojumā un kā – krēslā, vakarā, no rīta un elektriskajā apgaismojumā. Mākslīgajā apgaismojumā svarīgi, kādas būs gaismas – siltas vai vēsas, luminiscentās, LED lampas vai citas –, tas viss ļoti maina krāsu uztveri. Dažos veikalos ir uzstādītas speciālas ierīces, kuras imitē dažādus apgaismojumus. Tad jau veikalā iespējams gūt precīzāku priekšstatu par to, kādu efektu panāksiet dažādas gaismas ietekmē.
Tas, ka uztveram krāsu, ir atkarīgs arī no tuvākās apkārtnes. Ja kādu krāsu izmantosim uz neitrāla fona, tā izskatīsies savādāk nekā tad, ja interjerā tiks izmantotas pretkrāsas. Prekrāsa ir krāsu aplī katrai krāsai pretī esošā – sarkanai – zaļa, zilajai – oranža, dzeltenajai – violeta. Objekts, kas ir pretkrāsā tā fonam, izskatīsies spilgtāks. Ja uz neitrāla pelēka toņa uzliek dzeltenu akcentu, pelēkais izskatās violetāks – pretkrāsā dzeltanajam, iegūstot objektam pretējās krāsas efektu.
Veikalos iespējams sajaukt jebkuru izvēlēto krāsu pēc dažādām sistēmām, tomēr ir nianses, jo katrā veikalā pieejamās bāzes krāsas var atšķirties. Būtiski arī sienu pareizi sagatavot, uzlikt grunti un krāsu uzklāt vairākās kārtās, lai panāktu kvalitatīvu pareizo toni.