Kā veikt dzīvokļa remontu pašu spēkiem?
Visam mūsu pasaulē ir derīguma termiņš, tostarp arī mūsu interjera elementiem: tapetēm, grīdas un griestu pārklājumam, flīzēm, santehnikai, utt. Ar gadiem viss nenovēršami zaudē bijušo skaistumu un nevainojamo izskatu – mājoklī ir nepieciešams remonts. Protams, labākais variants, kas paredz minimālu jūsu iesaistīšanos procesā, ir atbilstošu speciālistu noalgošana. Taču tās ir papildu izmaksas, turklāt gana lielas (vidēji remontdarbu izmaksas ir līdzvērtīgas aptuveni pusei būvniecības materiālu izmaksu, kas iegādātas šo darbu paveikšanai). Bieži vien pietiek arī ar pašu spēkiem, jo remonts nav sarežģīts. Šajā rakstā lasiet, kādi jautājumi parasti rodas, ja dzīvokļa remonts tiek veikts pašu spēkiem, kā arī uzziniet, kā veiksmīgāk plānot savu remonta tāmi.
Vai dzīvokļa remonts pašu spēkiem ir daudz lētāks?
Te jāteic, ka gan jā, gan nē. No vienas puses, jā, remontējot dzīvokli saviem spēkiem, ir iespējams ietaupīt līdzekļus, kas būtu jāmaksā remontstrādniekiem, taču, no otras puses, ja remontu veic amatieri, ietaupītie līdzekļi tāpat tiks izlietoti, labojot pašu kļūdas, darot vienu un to pašu vairākas reizes, līdz sanāk pareizi, un tamlīdzīgi.
Vai tiešām tā ir iespēja saviem spēkiem remontēt pamazām, pa vienai telpai?
Tā varētu šķist kārdinoša doma – remontēt pa vienai telpai, kad nu sanāk laiks un atļauj līdzekļi, pārāk nenervozējot par termiņiem un plānošanu. Taču realitāte būs pavisam cita – jūs vienkārši dzīvosiet remontējamā objektā daudzus jo daudzus gadus, varbūt tā arī nesagaidot gala rezultātu, jo, kad pēdējā telpa būs pabeigta, pirmā jau būs morāli un fiziski novecojusi, un atkal viss būs jāsāk no gala.
Protams, visu telpu vienlaicīgs remonts nozīmē ievērojamas izmaksas, taču tajā pašā laikā tas ir viens konkrēts pasākums, kuram ir viena tāme un viens beigu laiks. Ja jums nepatīk doma par dzīvi celtniecības laukumā daudzu gadu garumā, tad pakāpenisks remonts nav jums piemērots.
Remontējot saviem spēkiem, ir iespēja izvēlēties lētākos materiālus.
Tas ir bīstams kārdinājums – ietaupīt uz to, ietaupīt uz šo. Ietaupīt jau var, bet vai pēc tam ar to saknapināto rezultātu būs patīkami dzīvot? Piemēram, flīzes ir visai dārgs apdares elements, bet – tās nemaina biežāk kā vidēji pēc 15 gadiem. Vai tiešām jūs 15 gadus sildīs doma, ka tās flīzes bija ar atlaidi? Vai tomēr svarīgāks būs vizuālais tēls? Un tā ir ar daudzām lietām – cenu diapazons ir plašs gan dažādiem grīdas segumu materiāliem, gan eletroslēdžiem, tapetēm un tamlīdzīgi, bet – ar rezultātu būs jādzīvo daudzus gadus, tādēļ viss ir jāpārdomā gana rūpīgi – vai tiešām ietaupītā nauda būs rezultāta vērts.
5 padomi, ko vērts ņemt vērā, lai dzīvokļa remonts pašu spēkiem atmaksātos
Ne visu var paredzēt, taču nereti tieši skrupuloza veicamo darbu plānošana, laikus veikta izpēte un nopietna attieksme var izrādīties panākumu atslēga. Tālāk 5 lietas, kas jāatceras, pirms ir sākts remonts.
1. Optimāla darbu plānošana un labākā secība
Labi saplānoti darbi jau ir puse no panākumiem. Svarīgi, lai vismaz viens no remontā iesaistītajiem redzētu kopainu un spētu izsekot līdzi, lai nesastrādātu muļķības un visu izdarītu pareizi. Piemēram, būtu muļķīgi ieklāt dārgu grīdas segumu un pēc tam ķerties pie šmucīgas griestu krāsošanas vai sienu demontāžas. Tāpat skaidri jāzina viss par to, kā tiks izvietoti elementi, kuri laika gaitā vairs netiks pārvietoti – logi, radiatori, durvis, elektrības slēdži, rozetes.
2. Maza virtuve – lielas iespējas
Studijas tipa dzīvokļu mode iet mazumā. Tomēr nav slikti, ja telpas ir norobežotas un nepieciešamības gadījumā var cept savus sīpolus ar zivīm mierā un klusumā. Bet ko darīt, ja virtuvei atvēlētā telpa ir niecīga? Dažas idejas, kā pielāgojams mazas virtuves iekārtojums.
- Mini ledusskapis. Ideāls vietas taupītājs. Nereti liels ledusskapis tiek uzskatīts par virtuves karali. Tas tiek nolikts goda vietā un aizņem izcili daudz vērtīgās platības. Bet vai tiešām liels ledusskapis ir nepieciešams? Vai it viss tiek izmantots praktiski? Vai gadījumā lielajā ledusskapī nestāv tukši plaukti, kuru stūrī rēgojas kaut kas zaļš un aizmirts? Patiesībā mazie ledusskapīši, kas ieiet zem virtuves darba virsmas, ir pārsteidzoši ietilpīgi, tajos var salikt it visu ikdienai nepieciešamo, tajā pašā laikā ierobežotā vieta veicinās to, ka ēdiens tiek laikus pamanīts un likts lietā.
- Izmantojiet vertikālo telpu. Ja platība ir neliela, tad nav saprātīgi mēģināt izlikt visu horizontālā līmenī. Jādodas uz augšu. Piemēram, mikroviļņu krāsni mierīgi var likt augstākā līmenī, jo tās darbināšana neprasa nekādus īpašus sagatavošanas darbus, atliek vien atvērt un nospiest podziņu. Tāpat, sabūvējot trauku skapīšus teju līdz griestiem, papildus var iegūt daudz vietas, atliek vien izkārtot piederumus tā, lai biežāk lietotie būtu pa ķērienam, savukārt mazāk lietotajiem atrastos vieta augstāk.
- Atbrīvojiet horizontālo plakni. Nekas tā nebojā kopskatu kā pārpildītas darba virsmas. Ikkatrai lietai ir jāatrod sava vieta, un tā vieta nedrīkst būt tieši uz darba virsmas.
3. Minimālisms nav par lētumu, bet gan par ilgmūžīgumu
Neļaujieties kārdinājumam izdarīt kaut ko “pa lēto”. Lai lieki netērētu laiku un resursus, svarīgi darīt tā, lai jau ar pirmo reizi viss izdotos un it viss izvēlētais kalpotu ilgi un kvalitatīvi. Ja ir vēlme ietaupīt, to var darīt, taču iegādājoties tikai tos elementus, kurus jānomaina pēc salīdzinoši neilga laika. Piemēram, aizkari, paklāji, mēbeles, brīvi stāvoša sadzīves tehnika. Taču ir jomas, kur taupīt nav ieteicams, tās būtu – santehnika, iebūvētā sadzīves tehnika (tādas nomaiņai nāksies izjaukt visu virtuvi). Tāpat grīdas segums ir nopietna investīcija. Savukārt nokrāsot griestus vai nomainīt tapetes – to var darīt arī mazos remontus, kuru paveikšanai nav jāiegulda pārāk daudz laika un pūļu.
4. Mācieties internetā!
Neviens nepiedzimst ar visaptverošām zināšanām it visos jautājumos. Tādēļ svarīgi ir ne visu pārzināt, bet gan zināt, kur meklēt padomus. Arvien lielāku popularitāti iemanto YouTube profesionāļu un amatieru video, kur tiek demonstrētas tehnikas un veidi, kā paveikt vienu vai otru darbu. Protams, nav jāatkārto it viss mats matā, bet – šādi izglītojoši video var palīdzēt “saprast drēbi” un precīzāk saplānot nepieciešamos rīkus un materiālus.
5. Nepārspīlējiet ar iedvesmu
Lai arī kādus darbus būtu iecerēts veikt, svarīgi arī nepārcensties ar vēlmēm un reālistiski izvērtēt iespējas. Ikvienā miteklī ir ierobežota platība, līdz ar to ir jāraugās, lai vieta tiktu izmantota optimāli un nekas netiktu upurēts kādām mirkļa iegribām. Piemēram, ja sapņojat par studijas tipa dzīvokli, izdomājiet rūpīgi, kādas būs sienas izgāšanas sekas un vai tiešām nepietrūks atsevišķi nodalītas virtuves. Tāpat, ja tiek veikts vannas istabas remonts, pirms vannas istabas apvienošanas ar tualeti ieteicams rūpīgi padomāt, vai gadījumā nebūs tā, ka kāds visu laiku gaidīs aiz durvīm.
7 argumenti, kāpēc dzīvokļa remonts pašu spēkiem ir laba ideja
- Ja nepieciešams tikai kosmētiskais remonts. Lai nokrāsotu griestus, pārlīmētu tapetes un ieklātu jaunu grīdas segumu nekādas īpašas prasmes vai izglītība nav nepieciešama. Visus nepieciešamos materiālus var iegādāties jebkurā būvniecības preču veikalā. Ja ir piemēroti apstākļi, kosmētiskais remonts vienā telpā ir paveicams dažu dienu laikā.
- Tas nav vannas istabas remonts. It visur, kur darīšana ar santehniku, flīzēm un komunikāciju caurulēm, būs nepieciešami zinoši darītāji. Protams, celtniecībā pieredzējušam cilvēkam šaubas par savām spējām neradīsies, bet parastajiem mirstīgajiem gan ieteicam divreiz padomāt, vai lēts remonts vannas istabas gadījumā būs savietojams ar kvalitatīvu remontu.
- Nav jāuztic mitekļa atslēgas svešiem cilvēkiem. Lai arī šādi gadījumi nav pārāk bieži, tomēr daži briesmu stāsti ir dzirdēti par to, kā “meistari” paņem dzīvokļa atslēgas, pa nakti iznes visu tukšu un nozūd. Tāpat, ja tiek veikts dzīvokļa remonts pašu spēkiem, to var darīt sev ērtā laikā.
- Ja nav jāveic kapitālais remonts. Ja vien jūs neesat būvniecības nozarē pieredzējis speciālists ar zelta rokām, kapitālā remonta jautājumus labāk uzticēt profesionāļiem. Kapitālais remonts tomēr nozīmē elektroinstalācijas maiņu, kanalizācijas cauruļu nomaiņu (vai arī apkures caurules var nākties mainīt), reizēm pat sienu pārvietošanu.
- Jums jau ir pieredze, un jūs zināt, kā darīt labāk un efektīvāk. Šis ir svarīgs arguments. Protams, kā lai to pieredzi iegūst, ja ne darot, un tomēr – iepriekšēja pieredze kādos mazos projektiņos var būtiski palīdzēt, ķeroties klāt pie apjomīgajiem darbiem.
- Jums remonts un remontēšana sagādā prieku. Nenoliedzami, šis ir būtisks aspekts – ja mājokļa uzlabošana saviem spēkiem jums sagādās prieku, tad aiziet, dariet to! Galu galā remonts nav tikai rezultāts, tas ir arī process. Un, piemēram, saviem spēkiem radīts griestu dizains šķitīs daudz lielāka vērtība.
- Dzīvokļa remonts pašu spēkiem ir labākais veids, kā iepazīt ģimeni vai dzīvesbiedru. Šī nu ir neapstrīdama patiesība. Ja pēc remonta jūs vēl esat kopā, tad tas ir uz ilgu!
Kurus remontdarbus tomēr labāk uzticēt meistariem?
Ir kāda daļa remontdarbu, kurus tomēr ir labāk uzticēt meistariem, jo iespējamās kļūdas var ne tikai sabojāt cerēto rezultātu, bet arī apdraudēt dzīvību.
Elektromontāžas darbi
Internetā ir atrodami neskaitāmi video un raksti, kuri stāsta par to, kā labāk ierīkot elektroinstalāciju „melnā” remonta laikā un kā šajā posmā paveikt darbus pašiem. Jā, daži no tiem visai uzskatāmi demonstrē šo darbu nianses, taču ir viens „bet”: ikviena māja ir individuāla un katra īpašnieka vajadzības ir atšķirīgas – to visu var ņemt vērā tikai speciālists! Turklāt tikai viņš patiešām zina visu par tādu smalku lietu kā elektroinstalācija un prot ar to kā nākas rīkoties.
Kādas var būt sekas, nepareizi ierīkojot elektroinstalāciju?
Visvienkāršākās – nekorekts elektroierīču darbs, ja, piemēram, nepareizi izvēlēts kabelis. Sliktākajā gadījumā — šīs iekārtas var sabojāties. Un vislielākais drauds — elektroinstalācijas aizdegšanās, ugunsgrēks.
Sanitārtehniskie darbi
Ūdens un gaisma ir vispieprasītākie resursi ikvienā mājā, un tieši ar tiem ir saistītas visnopietnākās kļūdas remonta laikā. Veicot sanitārtehniskos darbus, ir svarīgi ņemt vērā vairākus kritērijus, piemēram:
- augstumu starpības likumu;
- kanalizācijas stāvvada „revīziju”;
- ūdens avārijas atslēgšanas krānus, utt.
Pirms sanitārtehnisko darbu veikšanas ir jāiepazīstas ar būves plānu, it īpaši, ja remontējat dzīvokli un esat iecerējis to pārplānot. Stāvvadu un citu kanalizācijas elementu nomaiņa ir iespējama tikai pēc vesela darbu kompleksa.
Kādas var būt kļūdu sekas?
Viss var beigties ar nelielām noplūdēm vai regulāru cauruļu aizsērēšanu nepareizas sadales dēļ, bet var arī radīt lielu applūšanu.
Grīdas parketa montāža un flīžu likšana
Parketa dēlīši ir visai kaprīzi un pilnībā iztaisnojas tikai nedēļu pēc ieklāšanas. Pats grīdas seguma montāžas process ir garš, un tā laikā var pieļaut neskaitāmas kļūdas:
- temperatūras un mitruma nosacījumu neievērošana ieklāšanas darbu laikā;
- nelīdzena pamatne;
- nepareizi izvēlēta līme;
- atkāpju neievērošana no jebkurām celtniecības konstrukcijām (sienām, caurulēm, utt.);
- kļūdas ciklēšanā, utt.
Viss augstākminētais var radīt spraugas starp dēļiem, un daļa no tiem var atdalīties no pamatnes. Tā rezultātā nāksies noņemt visu grīdas segumu un klāt to vēlreiz. Daļa dēlīšu pēc šādas deformācijas vairs otrreiz nebūs lietojami.
Flīžu likšana vispār ir vesela zinātne, kurai ir ļoti daudz noteikumu, nianšu un īpatnību. To visu apgūt dažu dienu laikā nav reāli, turklāt teorētiskās zināšanas nepadara procesu vieglāku – te nepieciešama prakse. Līdzenas flīzes, kur elementi atrodas stūrīti pie stūrīša – to spēj panākt tikai meistari.
Cik maksā dzīvokļa remonts?
Remonta izmaksas ir atkarīgas no ārkārtīgi daudziem mainīgiem faktoriem. Un neatkarīgi no tā, cik rūpīgi tiks sastādīta izmaksu tāme, gala bilance vienalga atšķirsies. Ne vienmēr ir iespējams precīzi aprēķināt nepieciešamo materiālu daudzumu, kā arī procesa laikā nereti atklājas, ka trūkst kādu būtisku instrumentu, bez kuriem virzība uz priekšu nenotiek.
Piemēram, lodžiju iestiklošana varētu šķist vienkāršs darbiņš – nepieciešami tikai stikli. Un līstes. Un stūru stiprinājumi. Un piespiešanas līstītes. Tepe. Stikla griezējs. Smilšpapīrs. Krāsa. Ķeroties pie darba, nepieciešamo lietu saraksts var izaugt krietni garš.
Tāpat celtniecības darbu izcenojumi pie meistariem parasti ir tieši atkarīgi no veicamajiem darbiem. Piemēram, flīzēšanai un grīdas ieklāšanai tiks prasīta maksa par kvadrātmetru, savukārt cauruļu nomaiņai, ja notiek mazas virtuves remonts, rēķins var tikt piesūtīts par darba stundām.
Kā plānot izdevumus?
Ja remonts ir neizbēgams, vēlams un nepieciešams, svarīgi rūpīgi saplānot budžetu (cik nu tas ir iespējams, ņemot vērā remontu neparedzamību). Esošajam budžetam klāt jāpierēķina vismaz 15% neparedzētiem un neplānotiem izdevumiem. Pat tad, ja no sākuma būsiet saplānojis savu vēlamo budžetu, remonta laikā noteikti radīsies papildu tēriņi. Nereti remonta veikšanai tiek ņemts patēriņa kredīts.
Ja ir iekārti savi līdzekļi remonta veikšanai, bet nav pārliecības, ka visam pietiks, kā plānu B var paturēt prātā iespēju pieteikt kredītlimitu. To var izdarīt jebkurā laikā. Par to, kamēr tas netiek izmantots, atsevišķi nav jāmaksā, taču situācijā, kad steidzami vajag papildu līdzekļus neparedzētiem izdevumiem, tas var noderēt.