Kas būtu jāņem vērā, iegādājoties jaunu mājokli?

Kas būtu jāņem vērā, iegādājoties jaunu mājokli?

Droši vien katrs no mums sapņo par mājokli, ko varētu saukt par savu. Jauna mājokļa iegāde – tas ir daudz vieglāk un ekonomiski izdevīgāk, nekā parasti tiek uzskatīts. Šajā rakstā iepazīsties ar šī brīža aktuālajām dzīvokļu iegādes tendencēm un uzzini daudz noderīga, kas tev var palīdzēt sava mājokļa atrašanā.

Mans mājoklis – mani noteikumi

Sākotnēji nepieciešams izprast, ko sagaidāt no jaunā mājokļa, skaidri definējot tādus kritērijus kā jaunā projekta atrašanās vieta, istabu skaits, apkārtējā infrastruktūra, piemēram, vai jaunās dzīvesvietas tuvumā ir izglītības iestādes un sabiedriskais transports. Mājokļa izvēlē nozīmīgs faktors ir apkārtējās vides pievilcība. Vienlaikus svarīga arī loģistika, lai varētu ērti un ātri nokļūt, kur nepieciešams. Neaizmirstiet arī izvērtēt ēkas energoefektivitāti, kas būtiski ietekmēs dzīvošanas izmaksas.

Izvēloties mājokli, izvērtējiet, ko saņemat par šo cenu. Dažādu cenu kategoriju projektiem atšķiras papildu piedāvājums – apakšzemes stāvvieta vai stāvvieta pagalmā, teritorija apsargāta vai slēgta, vai apkārtējā vide ir labiekārtota, vai attīstītājs piedāvā dzīvokļa garantiju.

Noskatīt un iegādāties

Ja esat nolēmis iegādāties mājokli jaunajā projektā un kritēriji tam ir atlasīti, izmantojiet nekustamo īpašumu attīstītāju mājaslapas mājokļu meklēšanai. Tajās viegli pārskatāmi katra piedāvātā projekta un dzīvokļu apraksti, tostarp vizualizācijas un tehniskās specifikācijas.

Ja mājokļa iegāde nav steidzams process, ir vērts izskatīt piedāvājumus mājokļiem, kas vēl ir būvniecības stadijā, – mājokļa pirkšanu „uz papīra”.

Iegādājoties dzīvokli pirms tā būvniecības uzsākšanas, varēsiet būtiski ietaupīt līdzekļus – atkarībā no būvniecības stadijas tie var būt līdz pat 10 % no dzīvokļa vērtības. Tas skaidrojams ar to, ka būvniecības procesa laikā bieži rodas papildu izmaksas, kas saistītas ar būvniecības risinājumu vai materiālu sadārdzināšanos. Šīs izmaksas parasti tiek aprēķinātas un iekļautas dzīvokļa cenā, taču, ja dzīvoklis jau ir rezervēts pirms tā būvniecības, papildu izmaksas sedz pats attīstītājs. Turklāt piedāvājums šajā gadījumā ir krietni plašāks, nodrošinot iespēju izvēlēties tādu mājokli, kas iespējami vairāk atbilst klienta vēlmēm.

Neērtie apgrūtinājumi

Iegādājoties mājokli, vispirms jānoskaidro, vai zemes gabalam, uz kura tas atrodas, nav kādi apgrūtinājumi. Uzziniet, vai zeme vispār tiek pārdota. Iespējams, tā tiek tikai iznomāta uz 99 gadiem. Ja tā, zemes īpašnieks jau pēc dažiem gadiem var ievērojami palielināt nomas maksu par zemi, un tas var būtiski ietekmēt kopējās mājokļa uzturēšanas izmaksas.

Pērkot zemi, svarīgi noskaidrot, vai uz šīs zemes atļauts veikt būvniecību un tieši kādu – tas, ka tur ir uzcelta dzīvojamā māja, vēl nenozīmē, ka jums būs iespēja blakus uzbūvēt pirti, saimniecības ēku vai viesu namiņu. Mēdz būt, ka aizliegumi var būt noteikti arī pašai mājai, piemēram, to nedrīkst pārbūvēt vai pat remontēt. Šādu informāciju jums sniegs vietējā pašvaldībā, zemesgrāmatu  nodaļā vai Valsts zemes dienestā.

Ne mazāk būtiski – vai īpašumā nav veikta nesaskaņota pārbūve. Saskaņošana pēc tam var aizņemt daudz jūsu laika, un tas var būt arī gana dārgi vai pat neiespējami, ja ir nepieciešama daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāju kopsapulce. Piemēram, nesaskaņoti apvienota dzīvokļa viesistaba ar lodžiju var tikt traktēta kā patvaļīgi veiktas izmaiņas nesošajās konstrukcijās, kas var radīt problēmas ar būvvaldi, apdrošinātājiem u. c.

Ļoti rūpīga analīze jāveic arī tad, ja tiek pirkta jaunbūve. Svarīgi noskaidrot, vai ēkas būvniecība veikta kvalitatīvi, vai tai nav kādu slēptu defektu, vai būvniecība veikta pēc projekta, vai ir spēkā esoša būvatļauja, cik lielas būs reālās būvniecības izmaksas, lai ēku varētu pabeigt un nodot ekspluatācijā u. tml.

Pienācīgs novērtējums

Lai cik ļoti jums patiktu tikko apskatītais nams, paturiet prātā, ka pārdevēja norādītā mājokļa cena var atšķirties no tā patiesās tirgus vērtības. Tāpēc neaizmirstiet obligāti novērtēt īpašumu, kuru plānojat iegādāties. Tas palīdzēs gūt pārliecību, ka samaksātā cena ir atbilstoša, turklāt vērtējums būs nepieciešams arī bankai, pieņemot lēmumu par jūsu hipotekāro aizdevumu. Nekustamā īpašuma vērtēšanu veic sertificēti nekustamā īpašuma vērtētāji. Šo servisu piedāvā nekustamo īpašumu darījumu kompānijas, labākos pakalpojuma sniedzējus zinās ieteikt arī jūsu bankā.

Noteikti noderēs konsultācijas ar juristu

Pārliecinieties, ka nekustamajam īpašumam nav nodokļu parādu, komunālo maksājumu parādu utt. Ja iepriekšējais nekustamā īpašuma īpašnieks nav bijis godprātīgs nodokļu maksātājs un ir uzkrāts nodokļu parāds, tad jaunais īpašnieks netiks reģistrēts zemesgrāmatā līdz brīdim, kad parāds būs samaksāts. Vietnē www.latvija.lv vai vietējā pašvaldībā var noskaidrot nodokļu nomaksas statusu. Vēl noderīgi būtu:

Jaunā mājokļa finansēšana

Gadījumā, ja mājokļa pirkumu nesedzat ar saviem līdzekļiem, dzīvokļa iegādei būs nepieciešams bankas finansējums – hipotekārais kredīts. Atkarībā no jūsu finansiālās situācijas izvērtējiet, vai ar saviem līdzekļiem spēsiet nosegt mājokļa pirmo iemaksu. Ja tomēr nepieciešama finansiāla palīdzība, izskatiet savas iespējas saņemt mājokļa finansēšanas atbalstu no valsts finanšu institūcijas ALTUM, kas var palīdzēt daļēji nosegt pirmo maksājumu, turklāt jaunajām ģimenēm ir iespēja saņemt arī valsts nodevas atlaidi.

Lai noskaidrotu savas kredītiespējas un saņemtu izdevīgāko aizdevuma piedāvājumu, dodieties uz kredīta konsultāciju bankā.

Noteikti salīdziniet vairāku kredītiestāžu piedāvājumus, lai pārliecinātos, ka esat izvēlējies sev izdevīgāko aizņēmuma piedāvājumu. Kredīta pieteikumu mūsdienās var uzrakstīt arī attālināti internetbankā vai, izmantojot Skype konsultācijas ar bankas kredītu speciālistu.

Drošības spilvens – apdrošināšana

Plānojot ikmēneša izdevumus, neaizmirstiet, ka kredīta atmaksas periodā jums vajadzēs iegādāties nekustamā īpašuma apdrošināšanu. Būtiski zināt, ka ir reģioni, kas mēdz regulāri applūst un kur apdrošināšanas kompānijas nereti īpašumu apdrošināšanu atsaka. Tāpēc, pirms iegādāties māju, svarīgi savlaicīgi noskaidrot – vai tā atrodas drošā teritorijā un vai to vispār ir iespējams apdrošināt. Bez apdrošināšanas nebūs iespējams saņemt arī kredītu. Informāciju par apdrošināšanas iespējām sniegs jebkura apdrošināšanas kompānija, kā arī speciālisti jūsu bankā.

Ieteicams izvēlēties arī drošu mājokļa kredīta apdrošināšanu – tas pasargās jūs un jūsu ģimeni, ja radīsies neparedzēts gadījums, piemēram, ilgstoša slimība, darba zaudēšana vai pat kredīta ņēmēja nāve.

Ierakstīšana Zemesgrāmatā

Pēc finansējuma saņemšanas un pirkuma dokumentu noformēšanas dzīvoklis jāreģistrē Zemesgrāmatā. Saņemot mājokli no attīstītāja, ieplānojiet pāris stundas dzīvokļa pieņemšanas procesam. Kopā ar dzīvokļa pieņemšanas – nodošanas aktu tiks parakstīts arī apsaimniekošanas līgums, kas saskaņots jau iepriekš.

Līdz ar dzīvokļa atslēgu saņemšanu mājokļa iegādes procesa pēdējais posms ir noslēgts, un jūs sagaida pavisam jauns, vēl aizraujošāks process – dzīves uzsākšana jaunajās mājās.