Kā izvēlēties grīdas segumu

Būvējot māju vai veicot tajā remontu, viens no būtiskajiem jautājumiem ir grīdas segumu izvēle. Nepietiks ar to, ka zināt, kā vēlaties, lai mājoklis izskatītos, uzmanība ir jāpievērš arī tādiem būtiskiem faktoriem kā izmaksas, izturība un mitrumnoturība. Ticamākais, ka nepietiks ar vienu risinājumu visam, – nāksies palauzīt galvu par dažādiem segumiem dažādām telpām.

Telpas ar paaugstinātu mitruma līmeni

Telpām, kurās parasti ir paaugstināts mitruma līmenis, piemēram, vannas istabām vai pagrabiem, ieteicams izvēlēties tādu grīdas segumu, kas paredzēts vidējam līdz lielam mitruma līmenim. Tas var būt betons pagrabam, keramiskās vai porcelāna flīzes telpām, kurās nepieciešams ne vien saimniecisks, bet arī estētisks risinājums.

Paaugstināta izturība

Ja mājās ir bērni, mājdzīvnieki, invalīds ratiņkrēslā vai citi iemesli, kādēļ nepieciešama izturīga grīda, kas tik ātri nenobružāsies fiziskās iedarbības rezultātā, jāizvēlas nodilumizturīgs grīdas segums. Arī šādā gadījumā labs risinājums būs porcelāna vai keramiskās flīzes, lamināts, linolejs un dažkārt arī paklāja segums. Pēdējais gan nav ieteicams, ja jums ir mājdzīvnieki – kaut arī izturīgs, tas nebūs viegli kopjams!

Lamināts sastāv no pamata, vidējā un virsējā slāņa, ko pārklāj izturīgs aizsarglaminējums, kas pasargā segumu no skrambām, saules un mitruma ietekmes, kā arī vispārējas nolietošanās. Tomēr jāņem vērā, ka šis materiāls piesaista putekļus, ja tam netiek nodrošināta antistatiska apstrāde, un mēdz būt arī slidens. Dārgākajiem materiāliem gan jau rūpnīcā tiek nodrošināts aizsargpārklājumu, kas ir antistatisks un antibakteriāls. Mūsdienīga interjera cienītājiem patīk lamināts, jo ir vienkāršāk un lētāk to nomainīt jebkurā brīdī, kad rodas vēlme mainīt akcentus mājoklī.

Masīvkoka parkets ir dabisks grīdas segums, kas sastāv no ēvelētiem koka dēlīšiem. Tirgū pieejams arī vairāku slāņu parkets, kurš sastāv no cēlkoka virspusē un skujkoka vai saplākšņa apakšpusē (trīsslāņu vai divslāņu parkets). Masīvkoka parketa lielākā priekšrocība ir tā izturība, to var droši izmantot telpās ar augstu lietošanas intensitāti, arī sabiedriskās vietās.

Vēl viena iespēja ir vinila grīdas segums, kas ir pret mitrumu, nodilumu un ķīmisko vielu iedarbības izturīgāks par laminātu vai parketu. Tas ir kluss, antiststatisks un neslīdošs. Piemērots koridoriem, vannas istabām, virtuvēm un dažādām sabiedriskajām vietām, kur apgrozās daudz cilvēku, piemēram veikaliem un bieži apmeklētiem birojiem.

Pēdējā laikā tirgū ienāk arī 3D grīdas. Tās sedz epoksīda slānis, kuram viena no būtiskākajām priekšrocībām ir tā, ka grīdas seguma virsma pieņem telpas temperatūru un grīdas paliek siltākas. Bez tam epoksīdam piemīt ļoti augsta nodilumizturība, kas ļauj grīdai ilgi izskatīties jaunai.

Cenai ir nozīme

Mūsdienu ekonomiskajā situācijā materiāla cena var būt viens no izšķirošajiem faktoriem grīdas seguma izvēlei, sevišķi – ja telpas ir lielas. Visekonomiskākais variants, kad viena kvadrātmetra izmaksas ir pat mazākas par 2 eiro, ir lamināts vai linoleja flīzes. Protams, šajā summā nav ierēķinātas darba izmaksas, ja aicināsiet meistaru.

Mazliet dārgāk – līdz 6 eiro kvadrātmetrā atrodama lielākā daļa grīdas segumu. Gan linolejs, gan lamināts ietilpst šajā cenu kategorijā, ja vien nekārojas kādas dizaina pērles vai eksotiski koka veidi. Kvalitatīvākais lamināts bieži vien ir teju vai parketa cenā.

Parketa vidējā cena parasti ir krietni augstāka par lamināta izmaksām, jo tā materiāls un arī ražošanas izmaksas ir krietni augstākas. Tāpēc parketu bieži vien izvēlas, iekārtojot mājokli klasiskā stilā, tātad uz daudziem gadiem.

Virs 5 eiro kvadrātmetrā jau pieejami segumi no izturīgākiem un eksotiskākiem koka variantiem, augstākās klases lamināts un linolejs vai flīzes, protams, arī parkets. Izmaksu ziņā kaut kur pa vidu starp laminātu un parketu ir vinila grīdas.

Meistars maksā naudu

Ja ķersieties pie darba paši, kopējās izmaksas izdosies samazināt teju uz pusi. Visvienkāršāk ir ieklāt linoleju vai laminātu. “Click” sistēma laminātu plākšņu sānos ļoti atvieglo to ieklāšanu pat tad, ja jums nav iepriekšējas pieredzes. Lai jaunais segums neuzsūktu mitrumu un nebūtu pārlieku skaļš, jāatceras izmantot apakšklāju.

Arī vinila grīdas, līdzīgi kā lamināts, ir vienkārši ieklājamas, ja ir zināmas galvenās pamatlietas, un to iespējams paveikt paša spēkiem. Tomēr jāņem vērā, ka vinila grīdas dēļi ir vieni no prasīgākajiem pret grīdas līdzenumu. Tie jāklāj uz ļoti līdzenas grīdas pamatnes, jo materiāla biezums ir tikai 2–5 mm.

Flīzes ieklāt būs krietni sarežģītāk, tomēr arī tas ir paveicams. Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, internetā ir pieejamas pamācības, kā tas darāms. Jārēķinās gan, ka bez iepriekšējām iemaņām rezultāts var nebūt tik labs un precīzs kā pieredzējuša meistara darbs. Ja izvēlēsieties koka grīdas – dēļus vai parketu, tad gan labāk tomēr aicināt meistaru, šis ir darbiņš profesionālim! To pašu varētu teikt arī par paklāja seguma ieklāšanu – kaut arī liekas, ka tas ir vienkarši, dzīvē tomēr tas ir sarežģīts process, ja vēlaties kvalitatīvu rezultātu.

Ilgtermiņā kopšana ir būtiska

Visvienkāršāk ikdienā kopt linoleju. Otrajā vietā varētu būt flīzes un lamināts, tomēr šiem materiāliem jau būs nepieciešami specifiski tīrīšanas līdzekļi. Flīzēm grūtāk kopjamas būs šuvju vietas, savukārt laminātam vienkārši slapja lupata var radīt bojājumus, īpaši – salaiduma vietās.

Arī vinila grīdas ir viegli kopjamas. Lai tās kalpotu maksimāli ilgi, ieteicams izmantot tām piemērotus mazgāšanas līdzekļus. Viegli kopjamas ir arī jaunās un mūsdienīgās 3D grīdas, jo tās ir pilnībā gludas (glancētas).

Koka grīda, kaut arī visskaistākā, tomēr prasīs lielāko darbu ikdienas uzkopšanā. Tas attiecināms gan uz skaistām dēļu grīdām, gan uz parketu. Šos materiālus parasti izvēlas cilvēki, kas augstu vērtē dabiskos materiālus.

Masīvkoka parkets ļauj brīvi izvēlēties grīdas rakstu, kā arī ļauj slīpēt segumu, to var slīpēt un atjaunot pat vairākas reizes. Šīs iespējas būtiski pagarina grīdas lietošanas laiku, – pat līdz vairākiem gadu desmitiem. Par šādu segumu gan saimniekam būs jāuzņemas lielākas rūpes, jo nāksies uzturēt vienmērīgu gaisa temperatūru un mitruma līmeni telpā. Pretējā gadījumā koka dēlīši var uzbriest vai sarauties.

Vairākslāņu parkets atjaunojams tikai vienu vai divas reizes, tāpēc, kaut arī kopšanas tehnoloģijas neatšķirsies, mūžildze šim segumam būs īsāka.

Mazāk zināmais materiāls – vinils

Nesen tirgū parādījies jaunums – vinila grīdas segums jeb LVT (luxury vinyl tile), kas faktiski ir līdzīgs mums labi zināmajam linoleja grīdas klājumam. Būtiskākā starpība ir mākslīgi ražotais materiāls – polivinilhlorīds, kam papildus ir pievienota arī stabilizējoša apakšējā kārta un stiklašķiedras starpslānis. Augšējā pusē to sedz pret nodilumu izturīga vinila virskārta, bet zem tās – dekoratīva plēve, kas imitē koka, akmens vai jebkuru citu struktūru pēc pasūtītāja vēlmēm.

Jaunās tehnoloģijas – 3D

Jaunās 3D tehnoloģijas pamazām ienāk mūsu dzīvēs. 3D ģipsis vai cita izdrukāta lieta vairs nevienu nepārsteidz. Pēdējā laikā cilvēki ir sākuši ineteresēties arī par 3D grīdām. Tā kā plakne tiek pārklāta ar epoksīda slāni, virsma izskatās dzīvāka un dabiskāka. Šādu grīdu pamatā ir izdrukāti plakāti vai zīmējumi.

Ko darīt ar siltajām grīdām?

Siltajām grīdām dzīvojamajās telpās piemērotākais būs lamināts, trīsslāņu vai divslāņu parkets un vinila grīdas segums, taču šo materiālu efektīvā siltumvadītspēja nav tik augsta kā keramikai. Ne visus grīdas segumus var aprīkot ar apsildi, piemērotus materiālus parasti marķē īpašā veidā, un tam ir vērts pievērst uzmanību.

Savukārt vannasistabām un koridoriem, bieži vien – arī virtuvēm, cilvēki parasti izvēlas flīžu segumu. Ir meistari, kas prot gan silto grīdu ieklāt, gan tai virsū arī flīzes salikt.