Kā izvēlēties labāko jumta segumu

Jumts ir ļoti būtiska katra mājokļa sastāvdaļa. Tas pasargā gan no dažādiem dabas untumiem, gan arī izdaiļo ēku. Mūsdienās tirgū pieejami dažādi jumta segumi, to izvēle atkarīga no dažādiem aspektiem, – sākot ar katra maciņa biezumu un gaumes izjūtu un beidzot ar konkrētās ēkas izmantošanas plāniem.

Metāla jumta segums

Seguma aptuvenais kalpošanas laiks 15–40 gadi

Šie segumi ir visai dažādi – viļņotās, profilētās vai valcētās skārda loksnes. Tās pieejamas dažādās krāsās un formās, atšķiras arī to ieklāšanas tehnika. Viļņotās un profilētās loksnes ir diezgan viegli ieklājamas, ar skrūvju palīdzību nostiprinot tās pie jumta latām. Savukārt valcprofila loksnes tiek savienotas, tās salokot un piestiprinot pie latām ar speciāliem āķīšiem. Šis tiek uzskatīts par ūdensdrošāku risinājumu, tādēļ varbūt ir vērts pieaicināt kārtīgu meistaru, lai rezultātā iegūtu augstāku drošību ilgtermiņā. Atjaunot laika gaitā pabalējušu vai rūsēt sākušu jumta segumu iespējams to pārkrāsojot. Iegādājoties metāla jumta segumu, uzmanība jāpievērš metāla biezumam un pārklājumam. Biezāks metāls ar vairākām aizsardzības slāņu kārtām nodrošinās jumtam ilgāku kalpošanas laiku. Izvēloties šo risinājumu, jārēķinās gan, ka zem metāla jumta segumiem var veidoties kondensāts. Lai tas nenokļūtu bēniņos un siltumizolācijas slānī, zem jumta seguma tiek ieklāta pretkondensāta plēve. Iemesls, kādēļ daudzi cilvēki tomēr neizvēlas metāla lokšņu segumu, ir tā radītais troksnis lietus, kursas un stipru vēja brāzmu laikā.

Bitumena uzkausējamais jumta segums

Seguma aptuvenais kalpošanas laiks 20–35 gadi

Bitumena uzkausējamo jumta segumu izmanto tikai plakaniem un lēzeniem jumtiem. Lai nodrošinātu ilgu un kvalitatīvu jumta ekspluatāciju un izvairītos no ūdens tecēšanas riskiem, to ieklāj divās kārtās, ar gāzes degļa palīdzību piekausējot pie jumta pārseguma. Segums ir viegli ieklājams un nav dārgs.

Bitumena šindeļi

Seguma aptuvenais kalpošanas laiks 20–40 gadi

Šindeļi veidoti no poliestera armējuma vai no stiklašķiedras, uz kā tiek balstīts bitums, kas pārklāts ar minerālu skaidiņām. Tie tiek ieklāti, pienaglojot ar naglām pie finiera, kokskaidu vai cita līdzena materiāla plātnēm. Darbs nav sarežģīts, taču ļoti laikietilpīgs, jo nepieciešami vairāki desmiti naglu uz katru kvadrātmetru.Tā kā bitumena šindeļi ir plāni un lokani, tos var arī ieklāt uz sarežģītas formas jumtiem. Šindeļiem saulē uzkarstot, tie savstarpēji salīp un tiek izveidots vienlaidu pārklājums. Tas samazina jumta tecēšanas iespējas un nodrošina salīdzinoši ilgmūžīgu segumu. Šie jumti parasti ātri apsūno, tādēļ tiem nepieciešama kopšana, savukārt gadījumā, ja jumts sāk tecēt, sūnu dēļ grūti atklāt bojāto vietu, lai veiktu remontdarbus. Rēķinot kopējās izmaksas, jāņem vērā, ka tās sadārdzinās nepieciešamās līdzenās pamatnes materiāla cena.

Bitumena viļņotās loksnes

Seguma aptuvenais kalpošanas laiks 5–15 gadi

Bitumena viļņotās loksnes tiek ražotas no kartona, piesūcinot to ar krāsu un bitumenu. Šīs loksnes ir pieejamas dažādās krāsās, tās ir vieglas un lielas, tādēļ ērti ieklājamas. Šī jumta seguma pluss ir tā zemā cena. Izvēloties šādu jumta segumu, tomēr jārēķinās, ka loksnes saulē deformējas un izbalē, to kalpošanas laiks ir diezgan īss. Šo iemeslu dēļ tas galvenokārt tiek izmantots palīgēkām vai pagaidu ēkām.

Bezazbesta šīferis

Seguma aptuvenais kalpošanas laiks 25–45 gadi

Šis jumta segums ir līdzīgs kopš sendienām pazīstamajam azbesta šīferim, taču kopīga tiem ir tikai forma. Mūsdienās šīferis vairs netiek ražots no kaitīgā azbesta, bet gan no cementa, kaļķa un celulozes šķiedras. Lai arī izmantotie materiāli ir jauni, kvalitatīvi un veselībai droši, cilvēki to izvairās iegādāties galvenokārt tieši tādēļ, ka tie atgādina padomju laika azbesta šīfera loksnes. Bezazbesta viļņotās loksnes ir elastīgākas par azbesta šīferi un ir pieejamas dažādās krāsās. Pie jumta latām tās tiek stiprinātas ar skrūvēm vai naglām. Nomainot veco klājumu pret jauno jumta segumu, nav nepieciešams mainīt jumta konstrukciju vai latojumu.

Akmens (dabīgā šīfera) jumts

Seguma aptuvenais kalpošanas laiks 100–200 gadi

Akmens jumtu izgatavo saskaldot akmens slānekļus plāksītēs, kuras pie jumta latām tiek piestiprinātas ar naglu vai speciālu āķīšu palīdzību. Seguma lielā svara dēļ nepieciešama stipras jumta konstrukcijas izbūve. Jārēķinās, ka akmens jumti un to ieklāšana ir dārga, tomēr jāņem arī vērā, ka segumiem ir ilgs kalpošanas laiks, tā ir ilgtermiņa investīcija. Kā ievērojami lētāku alternatīvu mēdz izvēlēties smilšu šiferi, kas vizuāli neatšķiras no akmens seguma. Atšķirībā no lielākās daļas mūsdienīgo segumu,akmenim ir neliela krāsu izvēle – pelēks, sarkanīgs vai zaļgans.

Dakstiņi

Seguma aptuvenais kalpošanas laiks 40–100 gadi

Izsenis pazīstamais dakstiņu jumta segums vienmēr ticis uzskatīts par ilgmūžīgu risinājumu un mūsdienās tā kvalitāte ir vēl vairāk uzlabota. Tirgū pieejami ne vien ierastie māla dakstiņi, bet arī betona produkts, kurš ir lētāks par māla dakstiņiem, bet pēc formas neatšķiras no tiem. Betona dakstiņiem ar laiku izbalē krāsa, taču tos iespējams pārkrāsot. Lai arī dakstiņi ar skrūvēm vai speciāliem stiprinājumiem tiek stiprināti pie jumta latām, to ieklāšana, īpaši sarežģītas formas jumtiem, nav vienkārša, tai nepieciešama pieredze, tādēļ labāk talkā saukt pieredzējušu meistaru. Tā kā dakstiņi ir smagi, tādēļ jāveido izturīga jumta konstrukcija. Šis jumta segums ir ļoti noturīgs pret laika apstākļiem un tā kalpošanas laiks ir garāks nekā daudziem citiem sagumiem, pie kam, laikam ejot, tas izskatās pat interesantāk nekā jauns.

Lubiņu (skaidu) jumti

Seguma aptuvenais kalpošanas laiks 20–30 gadi

Jumtu skaidas ražo no priedes, egles vai apses koka. Skaidas ar naglām piestiprina pie latām, ieklājot tās divās vai trijās kārtās. Tas palīdz novērst jumta tecēšanu un pagarina tā kalpošanas laiku. Lai to pagarinātu vēl vairāk, pirms ieklāšanas skaidas var impregnēt. Kvalitatīvai jumta ieklāšanai būs nepieciešama pieredzējuša meistara palīdzība, kas palielina kopējās izmaksas. Tomēr dabiskā izskata un ekoloģiskuma dēļ šis segums ir iecienīts, īpaši labi tas iekļaujas lauku ainavā.

Niedru jumts

Seguma aptuvenais kalpošanas laiks 40–60 gadi

Niedru jumtu pagatavo no kūlīšos sasietām niedrēm. Kūlīšus ar stiepļu palīdzību stiprina pie jumta latām. 25–40 cm biezais niedru slānis vienlaicīgi kalpo arī kā siltumizolācijas materiāls. Šis ekoloģiskais dabiska izskata materiāls piemērots lauku stila mājām un labi iederas ainavā. Kvalitatīvai jumta ieklāšanai gan nāksies piesaistīt profesionālu meistaru, kas sadārdzina projekta kopējās izmaksas.

Jumts ar zālāju

Seguma aptuvenais kalpošanas laiks 40–80 gadi

Jumta segumi, kas klāti ar zālāju, vispopulārākie ir Norvēģijā. Tos veido, līdzenu pamatni pārklājot ar hidroizolācijas materiālu un virs tās – purva virskārtas zemi ar zāli un sūnām. Šādi veidots jumts vienlaikus kalpo arī kā siltumizolācija. Tas ir skaists un interesants, taču jārēķinās, ka tas ir arī ļoti smags, īpaši mitrā klimatā, kad zeme piesūkusies ar ūdeni, tādēļ tā izveidei nepieciešama stipra jumta konstrukcija.