Kas jazina par jumta logiem
Lai jumta logi izskatītos glīti, kalpotu gana ilgi, nodrošinātu gaismu un neradītu siltuma zudumus mājā, pirms veikt izvēli un uzstādīšanu, jāņem vērā virkne parametru.
Pirmām kārtām jau jāaprēķina, cik daudz un cik lieli logi telpai nepieciešami. To nosaka stiklotās virsmas lieluma attiecība pret telpas grīdas platību un telpas veids. Nepieciešamo kopējā stiklojuma daudzumu dzīvojamajām telpām aprēķina tā, lai šī attiecība būtu vismaz 1:8, bet citām telpām – vismaz 1:12.
Lemjot par logu izvietojumu telpā, jāapsver iespēju izmantot lielāku skaitu mazāka izmēra logu, tos izvietojot dažādās jumta daļās un tā nodrošinot labāku telpas apgaismojumu.
Jo lēzenāks ir jumts, jo augstākam jābūt logam. No jumta slīpuma atkarīgs arī logu izvietojums
Loga izvēle
Lai arī jumta logi izskatās līdzīgi, daudzi rādītāji ir atšķirīgi. Protams, par būtiskākajiem tiek uzskatīti siltumizolācijas un skaņas izolācijas parametri. Tomēr jāņem vērā arī loga konstrukcijas veids, izmantotie materiāli un pieejamais aprīkojums. Tieši tie nosaka jumta loga izmantošanas ērtības ikdienā. Vēl viens būtisks aspekts, kas jāņem vērā pirms loga iegādes, ir ražotāja piedāvātais serviss un piedāvātās garantijas.
Loga siltuma caurlaidības koeficentu Uw veido loga rāmja, stikla paketes un stikla paketes starplikas īpašības un to kombinācijas. Jo mazāka ir Uw vērtība, jo labāka būvelementa energoefektivitāte.
Telpām, kurās ir zems mitruma līmenis, piemēram, dzīvojamajās telpās, ieteicams izvēlēties logus ar koka profiliem, savukārt telpām ar paaugstinātu gaisa mitrumu, piemēram, virtuvēm un vannasistabām, piemērotāki būs logi, kuru koka daļas pārklātas ar poliuretānu, kas veido izturīgu un ideāli gludu virsmu. Telpām, kurās augsts gaisa mitrums saglabājas ilglaicīgi, ieteicami plastikāta jumta logi. Tie ilgi kalpos, būs viegli mazgājami un kopjami.
Šobrīd tirgū pieejami logi ar dažādiem vēršanas veidiem, līdz ar to katrs var izvēlēties sev parocīgāko risinājumu.
Vispopulārākā konstrukcija ir logi ar eņģēm vērtnes vidū. Vērtni iespējams pagriezt par 180°, tādēļ ērti un vienkārši var nomazgāt arī ārējo stiklu.
Logus ar eņģēm vērtnes vidū un augšdaļā var atvērt gan pa loga augšējo, gan vidējo asi, izvēloties jebkurā brīdī ērtāko. Savukārt panorāmas logi, kas parasti ir lielāki, tiek vērti tikai pa augšējo asi. Tos vajadzības gadījumā var izmantot arī kā evakuācijas lūkas.
Logus, kuriem eņģes ir novietotas virs loga centrālās ass, iespējams izgatavot garākus, tā nodrošinot papildus gaismu telpā. Atverot šādus logus, vērtne neaizsedz skatu uz apkārtni, bez tam pie šādiem logiem netraucēti var pieiet arī garāki cilvēki.
Interesants risinājums ir balkona logi ar divām vērtnēm. Augšējā vērtne paceļas uz augšu, bet apakšējā veras uz priekšu līdz vertikālam stāvoklim, līdz ar to rodas iespēja brīvi izmantot radušos balkona nišu. Ja apakšējā vērtne ir aizvērta, balkona margas tiek paslēptas loga nišā un nav pamanāmas.
Montāžas augstums
Loga montāžas augstums lielā mērā ir atkarīgs no ēkas augstuma. Ja ēka nav augstāka par 25 m virs zemes, loga apakšējai malai jāatrodas vismaz 85 cm attālumā no grīdas. Savukārt, ja ēka ir augstāka par 25 m, arī logam jāatrodas augstāk – vismaz 1,1 m augstumā virs telpas grīdas.
Būtiski ir arī tas, ka, jo augstāk logs ir uzstādīts, jo vairāk gaismas tas ielaiž telpā, tādēļ par optimālu tiek uzskatīts, ja loga apakšmala atrodas 1,1–1,4 m virs grīdas līmeņa. Piemēram, ja telpas kopējais augstums ir 2,5 m, ieteicamais apakšmalas augstums ir 1,2 m. Šādā gadījumā telpa tiks labi izgaismota un arī skats pa logu būs gana plašs.
Optimālā augstumā iebūvētiem logiem iespējams veikt nepieciešamo apdari un uzstādīt apkures radiatorus zem tiem, lai nodrošinātu pareizu gaisa cirkulāciju un mazinātu kondensāta rašanos uz logiem.
Mūsdienās vairums ražotāju jumta logus aprīko ar rokturiem apakšējā daļā, tā padarot ērtāku logu atvēršanu, ja tie uzstādīti optimālajā augstumā.
Montāža un ventilācija
Jau iegādājoties logu, jāapzinās, ka liela uzmanība ir jāpievērš arī tā pareizai uzstādīšanai un vēlāk – ekspluatācijas laikā, arī apkopei.
Nepareizas jumta logu montāžas gadījumos pat augsti termoizolācijas rādītāji nepasargās no ūdens tvaiku kondensāta veidošanās. Pastāv speciāli montāžas piederumi, ar kuru palīdzību iespējams nodrošināt logu siltumizolāciju un hermētisku hidroizolāciju.
Ļoti būtiska ir pareiza logu iekšējo aiļu apdare: augšējā aile paralēla grīdai, apakšējā – perpendikulāra. Ievērojot šos divus noteikumus, pareiza gaisa cirkulācija ap logu palīdzēs izvairīties no kondensāta parādīšanās uz stikla paketēm.
Radiatoru uzstādīšana zem logiem ir ļoti svarīga, jo siltā gaisa plūsma novērš kondensāta veidošanos uz loga virsmas un veicina stikla paketes žūšanu. Radiatoru efektivitāti var mazināt nepareiza logu aiļu apdare vai palodžu uzstādīšana.
Mitra gaisa izvadīšana un savlaicīga svaiga gaisa pievade ļauj ievērojami samazināt ūdens tvaiku veidošanās risku. Lai nodrošinātu regulāru gaisa apmaiņu, ieteicams uzstādīt logus, kuri ir aprīkoti ar ventilācijas vārstiem. Papildus tam, brīžos, kad pastiprināti veidojas ūdens tvaiki, ieteicams vēdināt telpas, atverot logus.
Jumta logu piederumi
Jumta logu piederumi ļauj papildināt interjeru un uzlabot loga funkcionalitāti. Dažādi aizkari, žalūzijas un nojumes dod iespēju pielāgot apgaismojumu telpā un radīt interesantus apgaismojuma efektus. Ārējās žalūzijas nodrošina papildu skaņas izolāciju, kā arī aizsardzību pret ielaušanos.
Ar jumta logu piederumiem ir iespējams regulēt telpās ieplūstošās gaismas daudzumu un intensitāti. Saulainās dienās, brīžos, kad vēlas atpūsties, telpas iespējams aptumšot. Samazinot ieplūstošās gaismas intensitāti, ir iespējams izvairīties no gaismas atspulgiem, piemēram, strādājot ar datoru. Jumta logu piederumi nodrošina arī papildu aizsardzību pret UV starojuma iekļūšanu telpu iekšienē un palīdz aizsargāt telpās esošos priekšmetus no izbalēšanas un dzeltēšanas.
Ruļļveida aizkaru un iekšējo žalūziju galvenais uzdevums ir radīt mansarda telpās patīkamu noskaņu. Plašā krāsu gamma ļaus tos pieskaņot jebkuras telpas interjeram.
Ārējās markīzes un ruļļveida žalūzijas karstās vasaras dienās ir vislabākā aizsardzība no saules stariem.
Logu kopšana
Lai nodrošinātu jumta logu nevainojamu kalpošanu visā to ekspluatācijas laikā, ieteicams sekot apkalpošanas plānam un tos regulāri tīrīt.
Eņģes ieeļļo ik pēc dažiem gadiem. Lai pagarinātu koka logu mūžu, krāsas vai lakas atjaunošanu veic reizi 2–5 gados.
Lai nodrošinātu normālu lietus ūdens drenāžu, lapas un citus netīrumus no pieslēguma nepieciešams notīrīt vismaz reizi gadā. Savukārt, lai nodrošinātu kūstošā ūdens normālu noteci gada vēsajā laikā, ieteicams regulāri notīrīt sniegu un ledu, kas uzkrājas ap logu.