Radoši veidi, kā iekārtot guļamistabu

Radoši veidi, kā iekārtot guļamistabu

Nav noslēpums, ka vide, kurā mēs uzturamies ir cieši saistīta ar mūsu pašsajūtu. Telpu iekārtojums un to gaisotne tiek veidoti tā, lai mēs justos maksimāli komfortabli. Tā kā mēs lielu daļu savas dzīves pavadām tieši guļamistabā, guļamistabas iekārtošana ir ļoti svarīgs solis mūsu komforta nodrošināšanā. Ja mūsu miegs būs traucēts, mēs nespēsim pienācīgi atpūsties, kas noteikti atspoguļosies uz darbaspēju un veselību kopumā. Lai sakārtotu šo jautājumu pēc iespējas labāk, iepazīsimies ar dažiem noderīgiem padomiem – kā iekārtot guļamistabu.

Guļamistabas gulta – izvēles pamati

Viens no galvenajiem guļamistabas elementiem, protams, ir gulta. Tā ir visa pamats un bez tās nav iedomājama pilnvērtīga atpūta. Lai izvēlētos pareizo gultu, ir jāņem vērā vairāki būtiski faktori. Ideāli, ja par šo tiek padomāts jau projektēšanas brīdī, pielāgojot gultu guļamistabas izmēriem un citu būtisku elementu atrašanās vietai. Izmēram ir liela nozīme ne tikai izvietošans dēļ, bet arī ērtuma dēļ. Neviens taču negribēs gulēt gultā, kurai kājgalī nepietiks vietas kājām vai guļot divatā nāksies gulēt cieši kopā. Pārsvarā ir sastopami gultu izmēri, kuru garums ir vismaz 200 cm, bet platums no 160 cm līdz 180 cm. Tam visam ir pakārtota arī gultas veļas izmēri.

Gultas izvietojumā lielu lomu spēlē durvju, loga un radiatoru izvietojums. Ierasti gulta tiek novietota pie sienas pretī durvīm, retāk ir sastopamas situācijas, kad gulta stāv pie loga un radiatoriem. Guļot pie atvērta loga vai silta radiatora, par komfortu nāksies aizmirst. Gultas izveitojumam jābūt tādam, lai tas netraucē pārvietoties pa istabu, netraucē uzkopšanas darbos, kā arī tā netraucē gaisa cirkulācijai, piemēram, radiatoru zonā. Ja telpa ir maza un gultas izmērs aizņem pārāk lielu platību, der apsvērt domu nopirkt saliekamu gultu, kura saliktā veidā slēpjas kādā nišā vai vienkārši saliekas kompaktā izmērā, atbrīvojot brīvu vietu dienas aktivitātēm.

Gultas matracis

Matracis ir pati svarīgākā gultas sastāvdaļa – tas ir jūsu saldā miega fundaments, kura izvēlē ir jāieliek īpaša pieeja. Tā kā ierasti mēs gultā guļamies jau saguruši, mēs nespējam objektīvi izvērtēt matrača ērtumu, viss, kas ir kaut cik mīksts un silts, ir kā atvieglojums pēc grūtas darba dienas. Tieši tāpēc ir ieteicams šo izvēli veikt dienas pirmajā daļā, kad izpratne par ērtumu nebūs balstīta uz vēlmes ātrāk ieslīgt atpūtā.

Lai izvēlētos pareizo matraci, ir jāņem vērā tā blīvums un pildījums. Ir cilvēki, kuriem ļoti patīk iegulties mīkstā gultā, bet ir tādi, kuri labprāt gulētu kaut vai uz cietas grīdas. Izvēles pamatā jābūt skaidrai apziņai par to, kā gultas cietība un pildījums ietekmē jūsu labsajūtu un veselību. Izvēloties mīkstu matraci, jums neizbēgami radīsies problēmas ar mugurkalulu, jo gulēšanas brīdī tas būs izliecies. Cietāks matracis pielāgojas cilvēka formai un palīdz izvairīties no problemām ar muguru. Lielu lomu spēlē arī materiāls, no kura izgatavots matracis. Ir materiāli, kuri pārāk svīst, radot labu vidi visādām baktērijām, putekļu ērcēm un pelējumam. Ja cilvēks ir alerģisks, šāds matracis viņam radīs daudz problēmas ar elpošanas ceļiem. Šim visam ir jāpievērš īpaša uzmanība, konsultējoties ar pārdevēju.

Grīda

Lai gan ir izplatīta aplama teorija par to, ka guļamistabas grīdai jābūt siltai, izveidojot siltās grīdas vai paklājus, šim guļamistabas elementam ir jāpieiet mazliet citādāk. Siltajām grīdām jāsaka nē, jo tās veido gulēšanai nepiemērotus apstākļus, sausinot gaisu un ceļot augša visus putekļus. Arī paklāji ir slkta doma, jo tajos dzīvojas daudz putekļu ērču. Ideāls variants ir koka parketa grīda un apsilde ar radiatoru.

Aizkari vai žalūzijas?

Lai pasargātos no saules un kaimiņu skatieniem, mums ir iespēja izvēlēties gan aizkaris, gan žalūzijas. Cilvēkiem, kuri guļamistabā vēlas ieviest mājīgumu, labāk patiks aizkari, taču ir jāsaprot, ka aizkari ir ideāls putekļu magnēts. Ja esat izvēlēs priekšā, ko izvēlēties – aizkarus vai žalūzijas, iesakām izvērtēt plānu aizkaru izvēli vai žalūzijas, kuras iestrādātas loga rāmī. Kā vēl viena opcija ir logu tonējums no ārpuses, taču tam ir viena blakne, kura var ietekmēt energoefektivitāti ziemā, neļaujot saules stariem sildīt telpu.

Logi

Logs ir gaismas, siltuma, gaisa un dezinfekcijas avots jebkurā telpā, taču guļamistabā tas spēlē ļoti būtisku lomu. Tā šī istaba ir paredzēta atpūtai, aizrauties ar logiem nevajadzētu – pietiks, ja pieturēsaties pie standartiem, kas paredz loga izmēra attiecību pret telpas attiecību. Galvenais ir parūpēties par to, lai logs nebūtu kā galvenais gaisa ventilācijas avots. Atvērts logs vienmēr veidos caurvēju un apdraudēs jūsu veselību. Pie tam, pa atvērtu laogu nāks liekās skaņas un smakas. Protams, klausīties putnu dziesmas un sajust meža smaržu ir patīkami, taču ir gadījumi, ka pa atvērto logu nāk pilsētas skaņas un visādas nepatīkamas smakas.

Mēbeles

Ierasti mēs esam pieraduši pie tā, ka guļamistabā ir gulta, kumode, skapis un kāds ķeblis vai krēsls. Taču mēbeļu izvēlei un izveitošanai var pieiet daudz elastīgāk. Ja telpas izmēri ierobežo gatavo mēbeļu iegādi un izveitošanu, var mēģināt pasūtīt pielāgotas mēbeles. Piemēram, gultas galvgalī pa visu sienu var izveidot plauktus, kuros var veidot gan atvērtas, gan slēgtas nišas. Konstrukciju var papildināt ar iebūvējamu skapi drēbēm un gultas veļai.

Apgaismojums

Apgaismojums ir būtisks visas telpās, taču guļamistabā tam ir īpaša nozīme tieši tumšajā dienas laikā. Guļamistabā nav jābūt spožai gaismai, tai ir jābūt maigai, radot puskrēslas noskaņas. Lai to panāktu, var izbūvēt griestu konstrukciju, kurai būs nišas ar led virtenēm vai iegādāties naktslampu uz kājas vai tādu, kas liekama uz naktsgaldiņa.

Spoguļi

Ja guļamistabas izmērs ir mazs, to var palielināt ar optisko apmānu – papildinot to ar spoguļiem, kuri atstaros vairāk gaismas un radīs ilūziju par lielāku telpu. Ar spogļiem var noklāt pat veselu sienu, tomēr ir jāsaprot, ka ar laiku tas jūs var nomākt. Visu laiku skatīties uz sevi no malas var apnikt. Ja spogulis ir nepieciešams tikai tam, lai apskatītos sevi pilnā augumā, pietiks ar to, kas būs iestrādāts iebūvētā skapja durvīs.

Krāsas un toņi

Lai guļamistaba radītu miera sajūtas, krāsām ir jābūt pēc iespēja gaišākām. Būtu labi, ja dominētu baltā krāsa, kuru papildinātu kādi papildus pasteļtoņi un kāds neliels akcentiņš ar spilgtāku krāsu. Ierasti šīs kombinācijas ņem vērā gan grīdas seguma krāsu, gan logu krāsu. Ja logi ir brūni, tad visdrīzāk arī durvis un grīda būs brūna. Pārējam tad jābūtu stipri gaišos toņos, lai radītu plašuma un miera sajūtu.

Tapetes

Ja vēlaties kādu īpašu akcentu sienām, tad var izveidot kombināciju, kur tapešu loma būs veidot krāšņu kontrastu. Šādā izpildījumā ierasti ir 3 sienas gaišos toņos bez tapetēm un viena krāšņāka siena ar tapetēm. Ja guļamistaba ir paredzēta bērniem, tad krāšņā siena var atrasties bērna aktīvajā zonā. Mācību un miega nostūris jāatstāj mierīgos toņos, lai lieki nenovēsrtu uzmanību no miega vai mācībām.

Kvalitatīva gultasveļa

Gultasveļai ir milzīga nozīme gan kopējā telpas izskatā, gan cilvēka labsajūtā kā tādā. Izvēloties gultasveļu, ir jāņem vērā dominējošās krāsu gammas. Dažkārt var pieturēties tikai pie baltiem toņiem, bet dažkārt gultasveļas krāsas var radīt arī kontrastus. Noteikti pievērstiet uzmanību arī krāsojuma kvalitātei, lai nav tā, ka pēc dažām mazgāšanas reizēm viss izbalēs. Auduma kvalitāte arī ir no svara, jo lētā gultasveļa ātrāk nolietojas un zaudē savu vienmērīgo faktūru.

Optimālā guļamistabas temperatūra

Lai arī šis ir stipri individuāli, ir vadlīnijas, kuras grantē optimālo komfortu. Lai miegs būtu patiešām salds, istabā ir jānodrošina pietiekams skābekļa daudzums un temperatūra, kura svārstās no 18 līdz 19 grādiem. Svaigs un vēss gaiss ir vislabākais sabiedrotais jūsu miegam.